Şimdi AraHarita Konum

TÜRKİYE'NİN HERYERİNE HIZLI , İÇERİKLİ VE ANAHTAR TESLİM WEB SİTESİLERİ KURUYORUZ.

DÜNYANIN HER YERİNE WEB SİTESİ KURUYORUZ İSTENİLEN DİLLERDE , HIZLI VE EKONOMİK.FİYATLARA ..

  • İngilizce , Almanca , İsveçe , Rusça ,  Türkçe ve Diğer İstenilen Dillerde.
  • .de .se .es .ru .be .Com.tr Uzantılı Siteler Kurabiliyoruz.
 ALAN ADLARI İLE İLGİLİ 

Domain (Alan Adı) sizin, yada sahip olduğunuz şirketin Internetteki kimliğidir. İnternette yer almak için baş vurduğunuzda size bir Internet protokol numarası verilir. Buna IP Adres (Internet Protokol adres) denilmektedir. İnternetteki her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Diğer bir bilgisayarla bağlantı kurabilmek için karşı bilgisayarın IP adresinin tanınmış olması gerekir.

2. Coğrafi veya yerli domainler:

Bu domainler de uluslar arası domainler gibi aynı uzantılara sahiptir. Aralarında ki farka gelince. Bu domainler de tescil edildikleri ülkenin internet takısı domainin sonuna gelir. Örneğin domaini Türkiye’den almışsanız domainin sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Bu domainlerin tescil işlemlerini Türkiye’de ODTÜ yürütmektedir. Yerli domainlerde ilk başvuran alır kuralı geçerli değildir. Ayrıca ODTÜ kendisine verilen yetkiyle nom.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılarında domainde tescil etmektedir.

Domain Uzantıları

Domain uzantıları web sitelilerini yapılma amaçlarına göre özelleşmesi için kullanılırlar. Bu uzantılar şu şekildedir.

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için
ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)
tv : Tv kanalları için oluşturulmuş uzantılardır.

Türkçe Domain İsimleri

Domain isimlerinde türkçe karakter kullanabilmeyi sağlayan bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç içeren alan adlarıda kullanılabilmektedir.

Türkçe dil desteği olan web tarayıcısı ve ve türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması avantaj olmakla beraber, e-posta sistemlerinin henüz yaygın destek sağlamaması sonucu mail gönderme konusunda bazı sorunlar yaşanması muhtemeldir.

DNS (Domain Name System)

Domain Name System yani domain isimlendirme sistemi denilen DNS, IP adresleri ile alan adı arasındaki bağlantıyı kurmak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sayede kullanılması pek pratik olmayan IP adresleri ile kolay anlaşılabilir domain isimleri ilişkilendirilmiş olur.

DNS sayesinde IP adresinin hangi bilgisayara bağlı olduğu ve sitenin yeri belirlenir ve istediğiniz yere ulaşırsınız.

Alt Domain

DomainName.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.

Örnek: http://altdomain.domain.com


Domain Sorgulama: Herhangi bir domain isminin bir başkası adına tescil edilip edilmediğini aşağıdaki formdan sorgulatabilirsiniz. Arattığınız domain name (Alan Adı) dolu ise domain sahibininin girdiği kişisel bilgilerini görebilirsiniz.

! ÖNEMLİ UYARI :
Belirtilen süre içerisinde 
işlem yapmamanız halinde geç yenileme bedeli  olarak güncellenecek ve size tanınan tüm süreler tükendiğinde alan adınız kalıcı olarak silinecektir.Alan adınızın silinmesi halinde;

  • Bu alan adı üzerindeki tüm haklarınızı kaybedeceğinizi,
  • Alan adınızın bir başkası tarafından yeniden satın alınabileceğini,
  • Alan adınızın kazandığı Google sıralamaları ve tüm ziyaretçi trafiğini kaybedeceğinizi,
  • Varsa bu alan adında çalışan e-posta hesaplarınızın kalıcı olarak silineceğini

Hatırlatmak isteriz. 

Geç Yenileme Bedeli Nedir?
Alan adı sahipliği alınan veya yenileme yapılarak uzatılan süreler ile sınırlıdır. (1-10) Bu süre sona erdiğinde alan adı sahiplendirme haklarını geri alabilmeleri için süre bitimini takip eden zaman periyotlarında, ilgili alan adının direkt silinmesi yerine geç yenileme opsiyonu sunulmaktadır.


 

ArabicEnglishGermanRussianTurkish